Rodzinny rejs na Karaibach
Rejsy rodzinne na Karaibach to wspaniały sposób na wspólne wakacje pod żaglami. Nie trzeba mieć doświadczenia żeglarskiego aby zrealizować swoje marzenie o dalekich podróżach, także z najmłodszymi.
» WIĘCEJWyspy, o których krążą legendy - tajemniczy i mało znany Archipelag z przepięknymi piaszczystymi plażami, które swoją urodą wprawiają w zachwyt każdego, kto zobaczy je z bliska. Smukłe palmy i nieregularne wulkaniczne stożki to najbardziej charakterystyczne elementy tego rajskiego krajobrazu. Wysokie górzyste rejony wysp kontrastują z błękitem morza i bujną tropikalną roślinnością – zdecydowana większość wysp pokryta jest wiecznie zielonym lasem.
Nabrzeża zwłaszcza od strony Atlantyku są niskie, o łagodnych stokach i stromych klifach, co sprzyja powstawaniu ostrzejszych wiatrów. To właśnie stąd pochodzi muzyka reggae, a dźwięk stalowych bębnów usłyszysz na długo przedtem, zanim zawitasz do portu.
Archipelag Małych Antyli leży w miejscu, gdzie Morze Karaibskie styka się z Oceanem Atlantyckim. W czasach kolonialnych były ważnym ośrodkiem handlowym, dzisiaj skupiają się tu głównie żeglarze, ponieważ Karaiby to niepodważalny żeglarski raj. Wyspy nawietrzne i zawietrzne zawdzięczają swoją nazwę przeważającym na ich obszarze wiatrom na które napotykali żeglarze zmierzający do Nowego Świata: “leeward” – na wschodzie i “windward” – na zachodzie.
Grenadyny oferują odpoczynek w wielu odmianach, piękne egzotyczne plaże, idealne warunki do uprawiania Kitesurfingu. Na Karaibach nie będą się nudzić fani nurkowania. Karaiby to także gratka dla wędkarzy. Sprawdzone łowiska, odpowiedni sprzęt, gwarantują męską przygodę Big Game Fishing. Karaiby nie były by Karaibami gdyby nie muzyka i taniec, do tego mnóstwo najlepszego na świecie rumu i świeże owoce morza.
Na Karaibach można, a nawet należy leżeć na plaży, można też leżeć na pokładzie katamaranu i leniwie kontemplować wyjątkowy krajobraz. Karaiby to fantastyczne centrum sportów wodnych. Świetnie będą się tu czuli zaawansowani kitesurferzy.
Nie będą się tu na pewno nudzić fani nurkowania. Dostępne na wyciągnięcie ręki, bajeczne rafy koralowe, na których można rozpocząć swoją przygodę z maską, na prawdziwych zapaleńców czekają także wraki korsarskich galeonów. Na pewno odwiedzimy Tobago Cays - podwodny park krajobrazowy, otoczony wielką rafą koralową oraz czterema bezludnym wyspami. Przez wiele osób uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Można tu pływać z żółwiami wodnymi, obserwować płaszczki, tysiące kolorowych rybek. Na rafie Horse Shoe korzystać do woli z idealnych warunków do snorkelingu. Tobago Cays to także bezludne piaszczyste wyspy otoczoną lazurową wodą, na których można buszować szukając żółwi oraz legwanów. Na jednej z plaż urządzimy grilla - przyrządzony przez lokalnych boat boys, serwujących niezastąpione homary.
Warto też wspomnieć, że Karaiby to także prawdziwa gratka dla wędkarzy. Dla chcących spróbować swoich sił w grze o wielką rybę (big game fishing) znajdą się odpowiednie wędki i wyposażenie. Zabierzemy Was na łowiska, gdzie metodą trollingową spróbujecie zmierzyć się z takimi okazami jak merlin, barakuda, tuńczyk bonito czy dolphin fish zwany tu mahi mahi. Kolacja z własnoręcznie złowionych ryb będzie wspaniałym dopełnieniem pełnego wrażeń dnia.
Karaiby nie byłyby Karaibami, gdyby nie muzyka i taniec. Szalone, radosne, a nawet miejscami wulgarne merengue z Dominikany oraz oczywiście mambo, rumba, conga, na Karaibach tańczyć i śpiewać potrafią chyba wszyscy. Spędzając urlop na Karaibach na pewno będziemy mieli okazję się włączenia się do wspólnej, często nawet ulicznej zabawy. Wystarczy tylko kilka osób, aby porwać do tańca i śpiewu całą ulicę. Ot tak, po prostu. Ktoś zagra kilka taktów na trąbce czy innym instrumencie, za perkusję może posłużyć dosłownie wszystko, mieszkańcy Karaibów mają to zwyczajnie we krwi.
Drugą ikoną Karaibów jest rum. Destylarni rumu jest na Karaibach tyle co samych wysepek, a może i więcej. Warto wybrać się na wycieczkę do jednej z nich, oczywiście połączoną z degustacją. To nie ważne, że piliście już w Polsce Cuba Libre, Daiquiri, Mojito czy Piña Coladę. Z całą pewnością to nie było to.
Skoro już znajdziemy się w jakiejś knajpce, a znajdziemy się na pewno, grzechem byłoby nie spróbować lokalnych kulinarnych specjalności. Karaiby to przede wszystkim kuchnia kreolska, czyli mieszanka europejskiej tradycji kulinarnej z miejscowymi przepisami. Warto spróbować zup rybnych, fantastycznych dań z kurczaka duszonych w pikantnych sosach, deserów na bazie egzotycznych owoców. Polecamy smażone platany o smaku o którym nie podejmujemy się opowiedzieć. Na Grenadzie na pewno trzeba zjeść zupę Callaloo ze ślimaków morskich i roślin zbliżonych w smaku do szpinaku.
Rejsy rodzinne na Karaibach to wspaniały sposób na wspólne wakacje pod żaglami. Nie trzeba mieć doświadczenia żeglarskiego aby zrealizować swoje marzenie o dalekich podróżach, także z najmłodszymi.
» WIĘCEJWyspy Nawietrzne charakteryzuje tropikalny klimat, a co za tym idzie wysokie temperatury w ciągu całego roku. Lato jest gorące i wilgotne, zimy zaś nieco chłodniejsze. Okres od grudnia do maja to pora sucha, od listopada do kwietnia trwa zaś pora deszczowa.
Od listopada do maja panują tu idealne warunki do żeglowania. Na żeglarzy czekają wysokie temperatury 27-31 st C , które nie są zbyt męczące, dzięki stałemu pasatowemu podmuchowi NE (15-25 węzłów, 4-5 w skali Beauforta). Gwarantowany wiatr oraz ciepła, przejrzysta woda – zawsze idealna do kąpieli.
Rejsy po archipelagu zwykle rozpoczynają się na Martynice, która jako integralna część Republiki Francuskiej, jest członkiem Unii Europejskiej. Spośród wysp nienależących do UE na trasie rejsu zwykle znajdują się niepodległe: Dominika, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada i Barbados.
Uczestnicy rejsów po Wyspach Nawietrznych muszą posiadać paszport ważny jeszcze 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
Aby podróżować po Wyspach Nawietrznych nie jest wymagana wiza. Wyjątkiem są jedynie Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, gdzie obywatele Polski muszą posiadać ważną wizę USA.
Źródło: msz.gov.pl
Na Gwadelupie, Martynice, St. Martin i St. Barthelemy używana waluta to euro.
Na Brytyjskich i Amerykańskich Wyspach Dziewiczych walutą obowiązującą jest dolar amerykański.
W pozostałych miejscach obowiązują lokalne waluty. Zwykle jednak nie ma problemu z płaceniem dolarami amerykańskimi, reszta w takim wypadku wydawana jest w miejscowej walucie.
Przylatując z Polski na Martynikę cofamy zegarki o 5 godzin zimą i 6 godzin latem.
Gdy w Polsce jest 16:00 czasu zimowego lub 17:00 czasu letniego, to na Martynice jest 11:00.
Karaiby Nawietrzne leżą w strefie czasowej UTC-4.
Aktualna godzina na Martynice