Polinezja Francuska
Polinezja Francuska
Polinezja Francuska
Polinezja Francuska
Polinezja Francuska
Polinezja Francuska
Polinezja Francuska
Polinezja Francuska
Jesteś w:    Strona główna  »  Regiony żeglarskie  »  Polinezja Francuska

Polinezja Francuska

Polinezja Francuska to ponad 118 wysp i wysepek wulkanicznego pochodzenia, z których zdecydowana większość to przepiękne atole koralowe. Nie bez powodu Tahiti, Moorea i Bora Bora uważane są za najpiękniejsze tropikalne wyspy świata. Najlepszym sposobem odkrycia różnorodności wysp jest rejs jachtem.

Laguny o fantazyjnych kształtach, zielone góry i doliny oraz lazurowa woda we wszystkich odcieniach turkusu zachwycają podróżników. Można tu spędzać czas zarówno aktywnie – pływać, nurkować, chodzić po wyspach, jak i wypoczywać podziwiając rajskie widoki.

Poczuj słodki i kojący zapach „Waniliowej Wyspy" Tahaa, a potem zaszyj się na „Sekretnej Wyspie" - najmniejszej i najdalej położonej wyspie archipelagu. Na Huahine poznasz życie prawdziwych Polinezyjczyków – ich zwyczaje, potrawy i styl życia, jakże różny od tego, który znasz.

Polinezja to znakomity akwen nie tylko dla żeglarzy, ale również dla osób pragnących zachwycić się światem podwodnym, uprawiać trekking, sporty wodne czy jazdę na rowerach.

Raiatea

Wyspa została odkryta przez Jamesa Cooka w roku 1769 podczas brytyjskiej ekspedycji naukowej na Ocean Spokojny. Znajdziemy tam m.in. Hemisphere Sub – jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Polinezji Francuskiej.

Tahaa

Wulkaniczna wyspa, za sprawą obecnych tutaj plantacji, przesiąknięta jest aromatem wanilii. W charakter tego miejsca wpisana jest hodowla pereł stanowiąca rodzinny interes tubylców. Odnajdziemy tutaj także ogrody botaniczne i rezerwat żółwi morskich. Pobyt na Tahaa stanowi doskonałą okazję do nurkowania, zarówno dla doświadczonych miłośników podwodnego świata, jak i tych, którzy pragną doświadczyć tego po raz pierwszy.

Bora Bora

Wyspa przez wielu nazywana Rajem na Ziemi, jest spełnieniem żeglarskich pragnień. Tutaj ryby nie boją się ludzi, jest to idealne miejsce do nurkowania, rekiny, które spotkamy są jednocześnie widowiskowe i niegroźne dla człowieka. Możemy wybrać się na połów czarnych pereł, z których słynie ta piękna wyspa. Bora Bora przez długi odcinek czasu była rządzona wyłącznie przez kobiety, nosi miano 'stworzonej przez Boga', nie bez przyczyny nadano jej przydomek 'ogród Edenu'. Na wyspie można wziąć ślub w słynnej kaplicy zawieszonej pod laguną, której podłoga zbudowana jest ze szkła. Świetnie widać pływające pod podłogą zwierzęta morskie oraz papugoryby. Odwiedzimy też beach bar Bloody Mary. Żeglarze pływający dookoła świata zawsze wstępowali tutaj, aby odpocząć przed kolejnym dniem podróży. W restauracji gościli najwięksi żeglarze i ważne osobistości z całego świata.

Maupiti

Zgodnie z powszechną opinią to tutaj znajduje się najpiękniejsza plaża na świecie, o czym warto przekonać się osobiście. Miejsce to uwodzi romantyczną polinezyjską tradycją ludową i dziewiczą naturą. Na uwagę zasługuje góra Teurafaatui zwana również Nuupure, zbudowana ze skały o szmaragdowej barwie. Naszym oczom ukażą się rajskie laguny z krystaliczną wodą otoczone małymi wysepkami z białym piaskiem. Właśnie tutaj będziemy mogli spróbować owoców Nono słynących ze swoich właściwości leczniczych.

Tupai

Ta płaska, niezamieszkana wyspa koralowa usytuowana w odległości 19 kilometrów od Bora Bora. Według większości źródeł ma ona kształt pierścienia, ale kiedy uważniej przyjrzymy się jej z góry, możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, że Tupai jest w kształcie serca. Kto wie, może jest to serce oceanu?

Huahine

Wyspa określana jest mianem „rajskiego ogrodu". Większość jej obszaru stanowi tropikalna dżungla współistniejąca z plantacjami kokosowymi, gajami bananowymi oraz polami arbuzowymi. Zewsząd otacza nas słodka woń waniliowej orchidei i chlebowca dającego pożywne owoce.

W gąszczu dzikiej roślinności skrywają się polinezyjskie świątynie, będące kwintesencją kultury tego regionu. Dodatkową ciekawostką jest, że podczas przypływu wyspa zostaje podzielona na dwie osobne wyspy nazywane Huahine Nui i Huahine Iti.

 

Pogoda

Ze względu na rozproszenie wysp, klimat Polinezji Francuskiej jest bardzo zróżnicowany. W strefie zwrotnikowej średnie roczne temperatury powietrza wahają się między 20°C a 25°C, podczas gdy w strefie równikowej dochodzą do 32°C. Pora sucha trwa od maja do października, a mokra od listopada do kwietnia. Średnia roczna suma opadów wynosi 1500 – 2800 mm. W grudniu i styczniu region nawiedzany jest przez cyklony tropikalne.

W trakcie trwania pory suchej, mieszkańcy wysp tj. jak Tahiti, Hiva, Bora Bora czy Rangiroa obchodzą święta, będące odpowiednikiem naszego zimowego karnawału. Na wyspie Tahaa na przełomie października i listopada celebruje się tradycyjne połowy, w czasie których lokalni mistrzowie kuchni rywalizują ze sobą, przyrządzając na rozmaite sposoby tuńczyki i dorady, a także owoce morza: krewetki, langusty i ostrygi.

 

 

 
Informacje o regionie

Ze względu na rozproszenie wysp klimat Polinezji Francuskiej jest bardzo zróżnicowany. W strefie zwrotnikowej średnie roczne temperatury powietrza wahają się między 20, a 25 st. C. , w strefie równikowej dochodzą do 32 st. Pora sucha trwa od maja do października, mokra od listopada do kwietnia. Średnia roczna suma opadów wynosi 1500- 2800 mm. W okresie grudzień- styczeń region nawiedzany jest przez cyklony tropikalne.

Obywatele Polski, podróżujący do Polinezji Francuskiej nie muszą ubiegać się o wizę, wystarczy posiadać ważny paszport. Przed wyjazdem nie są również wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Polinezję Francuską charakteryzują zielone wyspy, z chowającymi się szczytami w chmurach. Często są one otoczone rafą z piaszczystą plażą. Górskie zbocza przepełnione są zaś wodospadami i licznymi dolinami.

Jednostką monetarną w Polinezji Francuskiej jest Frank CFP (XPF) 1EURO= ok. 120 XPF

Polinezja Francuska leży w strefie czasowej UTC -10

Aktualna godzina w Polinezji FranucskiejPolinezja Francuska


Aktualności i wydarzenia

Wydarzenia

Newsletter - zapisz się